Alapítvány Közleménye – 2024.07.12.

A Méhes György – Nagy Elek Alapítvány két évvel ezelőtt azzal a céllal jött létre, hogy támogatást nyújtson a Kárpát-medencei, kiemelten a határon túli magyar irodalom részére. Megalakulása óta ezt a célt sikeresen teljesítette: irodalmi pályázatokat hirdetett meg, író- és olvasótáborokat, irodalmi rendezvényeket támogatott, illetve tehetséggondozó programokat indított útjára.

Mindemelett, amikor az állami források hirtelen megcsappantak és több Kárpát-medencei irodalmi szervezet és folyóirat finanszírozása veszélybe került, idén év elején az Alapítvány azonnal a segítségükre sietett. Öt írószervezet, illetve nyolc folyóirat – az anyaországból, valamint a határon túlról egyaránt – kapott támogatást. Közülük egy írószervezet, a Szépírók Társasága részesült a maximális, 4 millió forintos támogatásban. A folyóiratok közül az erdélyi Napsugár gyermekirodalmi lap 4 millió, míg a marosvásárhelyi Látó 2 millió forintot kapott, a többi szervezet és folyóirat pedig 1-1 millió forint működési támogatásban részesült.

Az Alapítvány ezt a megkezdett munkát továbbra is elkötelezetten és következetesen kívánja folytatni.

Az Átlátszó Erdély portálon 2024. július 8-án megjelent, Méhes György életének egy szakaszával foglalkozó cikkel kapcsolatban először is szeretnénk leszögezni, hogy álláspontunk szerint Méhes György irodalmi munkássága, életműve megkérdőjelezhetetlen. Egyetértünk az Erdélyi Magyar Írók Ligájának véleményével, hogy a cikknek az életműre vonatkozó megállapításai egyoldalúak, mivel kizárólag Tóth Sándor és Tibori Szabó Zoltán lekicsinylő véleményét idézik (megjegyzés: amennyiben Tibori Szabó Zoltán a cikkben idézett mondatot valóban elmondta). Mindeközben az ezzel homlokegyenest ellenkező vélemények szintén publikusak és olyan írók tollából, illetve szájából származnak, akik rendkívüli módon megbecsülték az író életművét. Ilyenek Csoóri Sándor, Faludy György, Sütő András, Szőcs Géza, de említhetnénk Kányádi Sándort, Fodor Sándort vagy Lászlóffy Aladárt is.

A fentiek alapján komoly okunk van azt gondolni, és ez egyúttal aggodalommal is tölt el bennünket, hogy a Kossuth-díjas író életútjára vonatkozó vádak is hasonlóképpen egyoldalúak, különös tekintettel arra, hogy az életút elemzési módszereiben számtalan ambivalens és szubjektíven ítélkező, ellentmondásos megállapítás található. A Kuratórium szembe kíván nézni az író életútjának ezzel a szakaszával, de ezt tudományos igényességgel kívánja megtenni.

Ennek érdekében fel fogunk kérni egy történészt, hogy tudományos alapossággal, minden körülményt és tényezőt figyelembe véve vegye górcső alá a dokumentumokat, készítsen egy átfogó és mélyreható tanulmányt az életút ezen szakaszáról, aminek eredményét a Kuratórium nyilvánosságra fogja hozni.